Klotho - gen długiego życia


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Klotho - gen długiego życia

Zwiększona ekspresja genu zwanego Klotho przedłuża życie laboratoryjnych myszy - informuje pismo Science.

Nazwa genu pochodzi od jednej z Mojr, greckich bóstw losu, zwanych przez Rzymian Parkami. Kloto, przedstawiana z wrzecionem, przędła nić ludzkiego żywota. Miała dwie siostry - Lachesis snuła nić, Atropos zaś przecinała ją, gdy życie dobiegało końca.

Gen "Klotho", odkryto w roku 1997. Japońscy uczeni zaobserwowali wówczas, że u myszy pozbawionych białka kodowanego przez ten gen rozwijała się miażdżyca, osteoporoza, rozedma płuc i inne schorzenia charakterystyczne dla starości.

Od pewnego czasu wiadomo, że gen pełni podobną funkcję także u ludzi. Każdy człowiek ma dwie jego kopie - po jednej od obojga rodziców. Występuje w kilku odmianach, różniących się właściwościami kodowanego białka, co wpływa na ryzyko choroby wieńcowej, osteoporozy czy udaru.

Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Bostonie, Dallas, Nashville, Osace oraz Tokio mogą wskazywać, że kodowane przez gen Klotho białko działa jak hormon zapobiegający starzeniu. Łącząc się z powierzchnią komórki hormon blokuje mechanizm związany ze szlakiem insuliny i insulinopodobnego czynnika - 1. Wiadomo, że zahamowanie wspomnianego szlaku wydłuża życie robaków, muszek i myszy. Być może podobnie jest z ludźmi.

Wcześniejsze badania tego zespołu wykazały, że u myszy uszkodzenie genu Klotho prowadzi do objawów przedwczesnego starzenia.PMW, KRX

* * *

Pełny tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP

Następny artykuł

Poprzedni artykuł