Naukowcy z SGGW pierwsi w Polsce odczytali genom rośliny


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Naukowcy z SGGW pierwsi w Polsce odczytali genom rośliny

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego jako pierwsi w Polsce odczytali genom rośliny. Dotychczas na świecie zsekwencjonowano około 40-tu genomów roślinnych. Autorem osiągnięcia jest kierownik Międzywydziałowego Studium Biotechnologii w SGGW dr hab. Wojciech Pląder.

"Pierwszym genomem roślinnym zsekwencjonowanym w Polsce jest genom chloroplastowy ogórka. Dotychczas na świecie odczytano informację genomu chloroplastowego u około 40-tu organizmów roślinnych. Odczytany genom jest jednocześnie pierwszym w świecie tak dokładnie zbadanym w rodzinie dyniowatych" - wyjaśnia rzecznik SGGW dr iż. Krzysztof Szwejk.

Badania udowodniły, że genom chloroplastowy ogórka ma 155 293 pary nukleotydów, a jego struktura, najbardziej zbliżona jest do żeńszenia.

"Zsekwencjonowanie genomu jest powszechnie uznawane za punkt wyjścia do opracowania najnowszych aplikacji sterujących wzrostem i rozwojem organizmów, w tym modyfikacji genetycznych" - informuje Szwejk.

Jak dodaje, doskonałym przykładem jest człowiek, którego genom odczytano w 2001 roku. "Od tego czasu w najlepszych czasopismach światowych niemal co tydzień pojawiają się intrygujące informacje, szczególnie z zakresu biomedycyny, które są efektem tego dokonania" - podkreśla Szwejk.

***

Praca Wojciecha Plądera była podstawą do uzyskania stopnia doktora habilitowanego z biotechnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł