Państwo musi więcej inwestować w naukę


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Państwo musi więcej inwestować w naukę

Niekorzystne regulacje i rozwiązania podatkowe, brak oferty ośrodków naukowych oraz niedostatek informacji o możliwościach współpracy między biznesem a nauką to główne bariery dla innowacyjności w Polsce - ocenia Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP). Przedsiębiorcy przypominają, że Polska znalazła się na samym dole corocznego rankingu Komisji Europejskiej, oceniającego innowacyjność krajowych gospodarek. Wskaźnik innowacyjności (skala od 0 do 1) naszej gospodarki wyniósł 0,24. KPP postuluje wprowadzenie rozwiązań prawnych, które mają poprawić sytuację w Polsce.

KONKURSY DLA KONSORCJÓW NAUKOWO-BIZNESOWYCH

KPP wskazuje, że niska innowacyjność małych i średnich przedsiębiorstw wynika przede wszystkim z braku własnych pieniędzy na zakup nowoczesnych technologii i modernizację parku maszynowego. Zdaniem przedsiębiorców, banki niechętnie kredytują długoterminowe inwestycje, obarczone dużym ryzykiem.

"Przeznaczane na rozwój nauki pieniądze publiczne, powinny być rozdysponowane w drodze konkursów. Należy utworzyć fundusze poręczeń kredytowych projektów badawczo - rozwojowych, dostępne jedynie dla konsorcjów łączących naukę z biznesem. Należy rozważyć wprowadzenie ulg podatkowych dla partnerów badawczych takich konsorcjów oraz zwiększyć zdolności akumulacyjne przedsiębiorstw" - uważa ekspert KPP Adam Ambrozik.

ZMIANY W PRAWIE PODATKOWYM I ORGANIZACJI OŚRODKÓW NAUKOWYCH

KPP wskazuje na trojaki rodzaj barier, jakie napotyka w polskich warunkach współpraca między biznesem a nauką. Z przeprowadzonych przez konfederację badań wynika, że 37 proc. firm nie podejmuje takiej kooperacji ze względu na niekorzystne regulacje i rozwiązania podatkowe.

Sondaż wskazuje na konieczność przeprofilowania ośrodków naukowych, które w większym stopniu powinny oferować firmom wsparcie technologiczne. 33 proc. przedsiębiorców ocenia, że istniejące centra badawcze nie posiadają odpowiedniej oferty.

Barierą dla takiej współpracy, w opinii 30 proc. właścicieli firm, jest również brak informacji o istnieniu tej możliwości. Pracodawcy chcieliby wiedzieć więcej o możliwościach i instrumentach współpracy biznesu z ośrodkami naukowymi, a także o korzyściach, które taka współpraca niesie dla obydwu stron.

PAŃSTWO MUSI WIĘCEJ INWESTOWAĆ W NAUKĘ

Eksperci KPP stwierdzają, że nowoczesna baza naukowa powinna być nastawiona na opracowywanie nowatorskich rozwiązań poprawiających konkurencyjność naszej gospodarki. Jednocześnie zaznaczają, że skala i jakość badań powinna mieć taki wymiar, by zapewniała fundusze na kolejne badania. Zdaniem pracodawców, aby warunek ten został spełniony, państwo musi zwiększyć swój udział w wydatkach przeznaczanych na badania i rozwój oraz szeroko pojętą naukę.

"Wyszedłszy od wprowadzenia nowoczesnych metod zarządzania finansami szkół wyższych, zapewnić należy możliwości współpracy finansowej uczelni z biznesem, umożliwić sponsoring i realizację wspólnych przedsięwzięć biznesowych na bazie projektów badawczych" - tłumaczy Adam Ambrozik. Jego zdaniem, wydatki przedsiębiorstw poniesione na organizację i prowadzenie praktyk dla studentów powinny być uznawane za koszty uzyskania przychodów.

KPP domaga się ogólnokrajowej dyskusji, z udziałem przedstawicieli władzy i naukowców, której efektem będzie długofalowa strategia podnoszenia innowacyjności polskiej gospodarki.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

Następny artykuł

Poprzedni artykuł