Życie ze sztucznej komórki


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Życie ze sztucznej komórki

20 maja 2010r. znany na całym świecie naukowiec dr J. Craig Venter poinformował, że wraz ze swoim zespołem z instytutu JCVI (J. Craig Venter Institute) jako pierwszy w historii stworzył syntetyczną, żywą komórkę wyposażoną w zdolność samoreplikacji. Wiadomość ta ma przełomowe znaczenie dla poszukiwania rozwiązań na wiele światowych problemów, takich jak generowanie nowych źródeł pożywienia i szczepionek, redukcja zanieczyszczenia środowiska, niszczenie komórek rakowych, tworzenie nowych źródeł energii, wytwarzanie czystej wody, naprawianie uszkodzonych genów i wiele, wiele innych.

Kanał Discovery Science jako jedyny przybliży widzom trwające niemal dekadę pionierskie badania doktora Ventera nad stworzeniem sztucznego życia w programie Życie ze sztucznej komórki, który będzie emitowany w sobotę, 24 lipca o godz. 20:00 na kanale Discovery Science. Przez siedem lat kamery Discovery Science rejestrowały sukcesy, porażki i przełomowe momenty w pracy doktora Ventera oraz laureata Nagrody Nobla Hamiltona Smitha, doktora Clyde?a Hutchisona i uczonych z instytutu JCVI, którzy niestrudzenie dążyli do usunięcia genów z organizmu jednokomórkowego i zastąpienia ich samodzielnie stworzonym kodem genetycznym.

Co tak naprawdę oznaczają te informacje dla człowieka? Dokąd nas zaprowadzą? Czy technologia ta może zostać zastosowana do niegodziwych celów, takich jak bioterroryzm? Jakim kwestiom etycznym powinniśmy się przyjrzeć się przed jej zastosowaniem?

Kanał Discovery Science to jedyny kanał telewizyjny, który prezentuje w sposób przystępny, naukowe aspekty otaczającej nas rzeczywistości - powiedziała Barbara Bilińskia, Dyrektor Kanałów Discovery na Polskę. Dzięki programowi Życie ze sztucznej komórki stajemy się świadkiem kolejnego przełomowego odkrycia i stojących za nim nowatorskich technologii.

Program Życie ze sztucznej komórki wyprodukowała firma Compass Light Productions.  Producentami wykonawczymi z jej strony są Rocky Collins i David Conover. Wiceprezesem produkcji i producentem wykonawczym ze strony stacji Discovery Science jest Bernadette McDaid. Dyrektorem generalnym i wiceprezesem wykonawczym ze strony stacji Discovery Science jest natomiast Deborah Adler Myers.

Pierwsza komórka stworzona w laboratorium z użyciem
jedynie sztucznego DNA sfilmowana przez ekipę Discovery Science!
 Życie ze sztucznej komórki
Premiera:  sobota, 24 lipca o godz. 20:00 na kanale Discovery Science

Życie ze sztucznej komórki

Życie ze sztucznej komórki

Biografia J. Craiga Ventera
J. Craig VenterJ. Craig Venter jest uważany za jednego z najważniejszych genetyków XXI wieku. Jest fundatorem i przewodniczącym J. Craig Venter Institute (Instytutu Craiga Ventera), organizacji non profit skupiającej ponad 400 naukowców, zajmującej się badaniami genetycznymi, problemami etycznymi w genetyce oraz znajdowaniu źródeł alternatywnej energii, pochodzącej z modyfikacji genetycznych.

Dr Venter walczył w wojnie wietnamskiej od 1967 do 1968 roku. Potem skończył studia z biochemii oraz uzyskał stopień doktora fizjologii i farmacji na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Craig Venter posiada tytuł profesora przyznany przez Uniwersytet Stanowy w Nowym Jorku oraz Roswell Park Cancer Institute. W 1984 zacząl pracę w National Institutes of Health, gdzie zajmował się badaniem sekwencji EST (Expressed Sequence Tags) - nową, rewolucyjną metodą w genetyce.

W 1992 roku dr Venter założył The Institute for Genomic Research (Instytut Badań nad Genomem), instytut badawczy, w którym w 1995 roku wraz ze swoim zespołem po raz pierwszy w historii dokonał odczytania genomu wolnożyjącego organizmu - bakterii Haemophilus influenzae. Do tego celu użyto rewolucyjnej techniki sekwencjonowania genów, zwanej shotgun sequencing. Polegała ona na pocięciu całego DNA na małe fragmenty i analizowaniu ich zawartości. Procesory komputerów zbierały dane w swej pamięci, co pozwoliło na późniejsze uporządkowanie pociętych genów w całość. Od tej pory Craig Venter i jego zespół zdołał wysekwencjonować setki genomów.

W 1998 Dr Venter założył firmę Celera Genomics, która miała zajmować się pracami nad sekwencją ludzkiego genomu przy użyciu najnowocześniejszych technik i metod badawczych. Badania zakończyły się całkowitym sukcesem, a ich wyniki zostały opublikowane w lutym 2001 w magazynie Science. Oprócz ludzkiego genomu Celera Genomics rozszyfrowała genom muszki owocówki, myszy i szczura. Potem Venter ufundował Instytut Craiga Ventera, gdzie kontynuował swoje prace badawcze dotyczące genetyki. W 2005 roku Craig Venter założył firmę Synthetic Genomics, specjalizującą się w biotechnologii.

Doktor Venter jest jednym z najczęściej cytowanych naukowców, to autor ponad 200 naukowych publikacji. Otrzymał liczne nagrody, między innymi: nagrodę im. Paula Erlicha i Ludwiga Darmstaedtera w 2001 roku oraz międzynarodową nagrodę Fundacji Gairdneraw 2002 roku. Jest członkiem licznych organizacji, między innymi National Academy of Sciences, American Academy of Arts and Sciences i American Society for Microbiology.


Następny artykuł

Poprzedni artykuł