Gen rwania włosów z głowy


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Gen rwania włosów z głowy

Udało się zidentyfikować mutację odpowiedzialną za zaburzenia psychiczne, których objawem jest przymus wyrywania sobie włosów z głowy - informuje pismo Molecular Psychiatry. Dotknięte zaburzeniami osoby często są prawie całkiem łyse lub mają na głowie pozbawione włosów miejsca. Wyrywaniu sobie włosów, zwanemu trichotillomanią, towarzyszą często inne objawy - lęk, depresja czy zespół Tourette'a.

Naukowcy z Duke University skoncentrowali się na genie zwanym SLITKR1, który już wcześniej był wiązany z zespołem Tourette'a. Przebadano 44 rodziny, w których przynajmniej jedna osoba wyrywała sobie włosy.

Okazało się, ze dwie zmutowane wersje genu częściej występowały u pacjentów z trichotillomanią, choć spośród dotkniętych tą przypadłością mutacje wykryto u niewielu osób. W każdym, razie zdaniem naukowców odkrycie może świadczyć o biologicznym podłożu trichotillomanii. Prawdopodobnie mogą ją powodować także mutacje innych genów.

Jeśli odkrycie się potwierdzi, pozwoliłoby to myśleć o skuteczniejszym leczeniu i poprawić nastawienie społeczeństwa wobec chorych. PMW

Artykuł pochodzi z Serwisu Naukowego PAP.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł